Iskanje COBISS
Iskanje COBISS

BERIVKA: Hubert Klimko Dobrzaniecki – Islandski triptih

Islandski triptih (KUD Police Dubove, 2021, prev. Tatjana Jamnik) je ena tistih knjig, ki bi jo na prvi pogled zlahka uvrstili v severnjaški tip literature à la Arto Paasilinna. Nekaj temačnosti in otožnosti, še malo več bizarnosti in prismuknjenosti, precej humorja in seveda prav tako precej smrti … Hubert Klimko Dobrzaniecki (1967) sicer ni ne skandinavski ne islandski pisatelj, temveč Poljak, ki pa je svoje pisanje precej približal omenjenemu načinu.

Pripovedi Islandskega triptiha, ki presunejo s preprostostjo in resnicoljubnostjo, izzovejo razmislek o tem, kaj je normalno in kaj noro, kaj sreča in kaj tragika, koliko lahko dejansko sami vplivamo na lastno usodo, koliko pa je naše življenje denimo v Božjih rokah … Najsi gre za priseljenca s Poljske, ki se zaposli v domu za ostarele, domačina, preprostega podeželana z velikimi sanjami in tragično usodo ali druščino umetnikov, ki svoje mesto pod soncem išče na tem oddaljeni otoku, vsi se v izhodišču soočajo s temeljnim vprašanjem o smislu življenja. In kako ga je (ne)vredno živeti? Dom za ostarele, norišnica, ulice Reykjavika, geotermalno islandsko podeželje – vsa okolja so lahko prizorišče tesnega medčloveškega stika, ljubezni, neskončnega upanja, sreče, a tudi tragike, norosti, trpljenja, smrtnega opoja. Zgodbe, ki so slogovno medsebojno docela različne, lahko doživljamo ločeno, vendar so hkrati motivno in zgodbeno tudi tesno prepletene, zaradi česar knjiga deluje tudi kot roman, ki popelje na pravi pravcati čustveni vrtiljak – od veselja, čudenja, osuplosti, ganjenosti vse do globoke žalosti. In zdi se, da ravno v teh nežnejših legah, ki se ne zbojijo zadev (strtega) srca, Islandski triptih razkriva tudi svojsko slovansko občutljivost in mehkobo.

Kako o Islandskem triptihu razmišljate vi, nas bo zanimalo 13. decembra 2022, ob 19. uri v Kavarni Loggia Caffè na Titovem trgu. Srečanje poteka pod okriljem Osrednje knjižnice Srečka Vilharja Koper. Veselimo se druženja!