DELAVNICE in PREDSTAVITEV E – VIROV
V knjižnici Koper izvajamo tudi praktične predstavitve in širimo uporabnost E-virov. Predstavljamo predvsem vsebine, ki so našim bralcem brezplačno dostopne.
Kot prvo želimo razjasniti sam pomen besede E-vir. E-vire (elektronski viri) lahko definiramo kot digitalne vire informacij, ki so dostopni prek interneta ali drugih elektronskih naprav. Ti viri vključujejo različne oblike digitalne vsebine, kot so:
1. E-knjige: Digitalne različice knjig, ki jih je mogoče brati na računalnikih, tabličnih računalnikih, e-bralnikih in pametnih telefonih.
2. E-časopisi in e-članki: Digitalne različice časopisov in člankov, ki so dostopne prek spleta ali digitalnih naročnin.
3. Digitalne baze podatkov: Zbirke podatkov, ki vsebujejo znanstvene članke, raziskovalne publikacije, statistične podatke in druge vrste informacij, ki so dostopne prek spleta.
4. Spletne enciklopedije in slovarji: Digitalne referenčne knjige, ki ponujajo hiter dostop do širokega nabora informacij.
5. Avdio in video vsebine: Posnetki predavanj, seminarjev, izobraževalnih programov, dokumentarcev in drugih multimedijskih vsebin.
6. Spletni tečaji in izobraževalne platforme: Digitalne platforme, ki ponujajo spletne tečaje, lekcije in druge oblike e-učenja.
7. Družbena omrežja in blogi: Spletne platforme, kjer uporabniki delijo informacije, mnenja in vsebine, ki so lahko pomemben vir aktualnih informacij.
E-viri omogočajo enostaven in hiter dostop do širokega spektra informacij ter nudijo možnost iskanja, kopiranja in shranjevanja podatkov. Njihova dostopnost 24/7 in možnost uporabe na različnih napravah predstavljata veliko prednost v primerjavi s tradicionalnimi viri.
NEKAJ NAJUPORABNEJŠIH E-VIROV, ki jih največkrat predstavimo:
Audibook – namenski program, ki omogoča poslušanje zvočnih knjig. Člani lahko dostopajo do širokega nabora knjižnih naslovov v slovenskem jeziku. Audibook omogoča poslušanje knjig kjerkoli in kadarkoli, saj je prilagojen različnim napravam, kot so pametni telefoni, tablice itd.*
Platforma COBISS Ela omogoča celovit tokokrog e-knjige od založnika do bralca.
Platforma COBISS Ela tako zajema:
- aplikacijo COBISS Ela,
- funkcionalnosti v programski opremi COBISS Lib oz. COBISS3
- aplikacijo COBISS+ in mCOBISS ter
- Readium licenčni in statusni strežnik.
Predviden otvoritveni datum 17.6. 2024
PressReader – platforma, ki omogoča dostop do širokega izbora mednarodnih časopisov in revij v digitalni obliki. Uporabniki lahko prebirajo aktualne novice, članke in revije v več kot 60 jezikih iz različnih držav sveta. V slovenskem jeziku so na voljo Večer, Dnevnik in Nedeljski dnevnik. Publikacije lahko pregledujete po državah, jezikih in vsebini.*
Baza slovenskih filmov (BSF) – spletna platforma, ki omogoča dostop do slovenskih filmskih del. Uporabniki lahko poiščejo informacije o slovenskih filmih, si ogledajo napovednike, preberejo opise filmov, spoznajo ustvarjalce in se seznanijo z bogato slovensko filmsko dediščino.*
Kamra – spletni portal, ki združuje digitalizirane vsebine s področja domoznanstva v knjižnicah in drugih lokalnih kulturnih ustanovah. Prinaša zgodbe, ki so za neko področje značilne, zanimive in v interesu lokalne skupnosti, kot na primer predstavitve znamenitih oseb, dokumente in fotografije značilnih lokalnih društev, razglednice krajev iz različnih časovnih obdobij, znamenite zgradbe, zgodbe ljudi, ki so v njih živeli, in še marsikaj drugega. Vabljeni, da tudi vi prispevate svoje zgodbe in kakršenkoli material, značilen za naše kraje.
dLib (Digitalna knjižnica Slovenije) – spletni informacijski vir, ki zagotavlja dostop do raznovrstnih digitalnih vsebin s področja znanosti, umetnosti in kulture. Vsebuje digitalizirano in izvorno digitalno gradivo. Digitalizirano gradivo je zaradi upoštevanja avtorskopravne zakonodaje v večji meri starejše (izpred leta 1945). Zajema veliko število knjig, časopisov in časnikov, fotografij, rokopisov, notnega gradiva in drugih kulturnih zakladov, ki jih hranijo slovenske knjižnice. Izvorno digitalno gradivo zajema veliko število sodobnih naslovov serijskih publikacij, pa tudi sodobne elektronske knjige slovenskih založnikov.
Obrazi slovenskih pokrajin – spletni biografski leksikon, ki vsebuje biografije znanih osebnosti slovenskih pokrajin, vključno s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Portal združuje življenjepise, objavljene v prejšnjih regijskih leksikonih. Vsaka pokrajina ima svoj pokrajinski leksikon, medtem ko so pomembni Slovenci, ki živijo v zamejstvu in tujini, združeni v leksikonu Slovenci v zamejstvu in po svetu. Vsebina leksikona se dopolnjuje s prispevki različnih knjižnic in ustanov ter se nenehno posodablja z novimi podatki o znanih osebnostih iz zgodovine in sedanjosti.
Vsi ti viri, so našim bralcem dostopni TU Pogoj za uporabo in dostop do elektronskih virov so urejeno članstvo in poravnane terjatve.
V sodelovanju s Centrom dnevnih aktivnosti Koper, enkrat mesečno izvajamo v prostorih centra predavanja in podrobne predstavitve COBISS+, Moje knjižnice, Audibook, ter Baza slovenskih filmov. Poleg omejenih bomo v predstavitev vključili tudi Chat GPT – orodje umetne inteligence in varnega obnašanja na spletu.