Iskanje COBISS
Iskanje COBISS

Družinsko branje: zakaj je ključnega pomena za bralno kulturo?

V sredo, 11. junija, ob 17.30 se bomo na Oddelku za mlade bralce v Verdijevi ulici 2 posvetili aktualni temi, ki so jo soustvarjalci naslovili Družinsko branje: zakaj je ključnega pomena za bralno kulturo?.

V goste prideta Boštjan Gorenc Pižama, mladinski pisatelj, performer in prevajalec, ter dr. Uroš Grilc, direktor zavoda Škrateljc, v pogovoru pa se jima bo pridružila tudi Tina Škrokov Cotič, vodja Oddelka za mlade bralce.

Pogovor, zasnovan v okviru Festivala kompleksnosti in programa GO! 2025, se bo osredotočal na pomen družinskega branja. V Sloveniji namreč nimamo jasne vizije, kako se soočati z upadanjem bralne kulture.

Redni prof. dr. Miha Kovač v raziskavi Knjiga in bralci VII pravi:

“Eden od vzrokov, zaradi katerih ostaja Slovenija (pod)povprečno inovativna država, se očitno skriva tudi v podatku, da le 33 % prebivalcev in prebivalk Slovenije vzame v roke več kot tri knjige na leto, in da je imelo po podatkih mednarodne raziskave bralne pismenosti PIRLS le 26 % četrtošolcev starše, ki so radi brali. Ta podatek lahko razumemo tudi kot napoved, da se v naslednjih desetletjih bralna pismenost – in inovativnost – v Sloveniji zelo verjetno ne bosta spremenili, razen seveda, če se nam med mladimi generacijami ne bo zgodil bralni upor. Ali pa, kar je glede na dosedanjo politiko na tem področju še manj verjetno, da se bomo s to težavo soočili na resen, inovativen in nebirokratski način.”

Zakaj je družinsko branje ena ključnih komponent inovativnosti? Kakšne so osebne izkušnje sogovornikov glede branja v družini in socialnem okolju, iz katerega izhajajo? Kje vidijo strateške premike, ki bi v pozitivno smer obrnili padanje bralne kulture pri Slovencih?

Vabljeni na pogovor!