Iskanje COBISS
Iskanje COBISS

GLASNO BRANJE

V sodelovanju z Domom za starejše občane Olmo izvajamo mesečne delavnice glasnega branja, ki so znanstveno dokazano učinkovite pri ohranjanju umskih sposobnosti starejših. Glasno branje ni le dejavnost, ampak prava zakladnica prednosti za naše dragocene starejše.

Enkrat mesečno ustvarjamo prijetno vzdušje, kjer skupaj prebiramo različna besedila ter se ob kavi in piškotih posvetimo prijetnim pogovorom. Udeležence želimo spodbuditi k izmenjavi izkušenj, povečati njihovo socialno povezanost ter jih navdušiti za osvajanje novih navad.

Kako glasno branje koristi starejšim:

Socialna povezanost: Glasno branje spodbuja skupinsko dejavnost, ki krepi medosebne odnose in spodbuja interakcijo med udeleženci. Povezano branje ustvarja priložnosti za pogovor, sodelovanje in občutek povezanosti.

 Kognitivne prednosti:  Pri glasnem branju se odprejo vrata v svet kognitivnih prednosti. Aktivno sodelovanje pri glasnem branju ne le spodbuja kognitivne funkcije, kot so pozornost, koncentracija, spomin in razumevanje besedila, temveč tudi prinaša neprecenljive užitke v procesu branja.

Raziskave so pokazale, da ima glasno branje izjemen vpliv na pomnjenje besed in besedil. To velja tako za otroke kot tudi za odrasle. Na primer, psihiatri z univerze Waterloo v Kanadi so odkrili, da so se odrasli, stari od 67 do 88 let, spomnili kar 27% več besed, prebranih na glas, v primerjavi s tistimi, ki so iste besede brali tiho.

Glasno branje zahteva aktivno sledenje besedilu, kar pripomore k izboljšanju kratkoročnega in dolgoročnega spomina. Učinek je še bolj izrazit, ko na glas beremo sami, saj s tem krepi možgansko skorjo in prekrvavi glasilke. To je še posebej pomembno v boju proti demenci, saj raziskave kažejo, da ima glasno branje, podobno kot petje, pozitiven vpliv na preprečevanje demence ter prispeva k kakovostnejšemu in daljšemu življenju.

Ni pomembno, ali ste otrok ali starejši – glasno branje prinaša številne prednosti za kognitivni razvoj in splošno dobro počutje. Zato, bodite aktivni udeleženec v čarobnem svetu glasnega branja ter okrepite svoje možgane in uživajte v vsakem trenutku branja na glas. Vaši možgani vam bodo hvaležni.

Dviganje razpoloženja: Glasno branje prinaša elemente igrivosti, saj udeleženci z glasom izražajo čustva in intonacijo. Ta interaktivnost prispeva k dvigu razpoloženja, zmanjšuje občutek osamljenosti in prispeva k splošnemu dobremu počutju.

Stimulacija jezika: Glasno branje krepi sposobnost verbalnega izražanja, izboljšuje govor in spodbuja jezikovne veščine. S tem pripomore k ohranjanju in izboljšanju komunikacijskih sposobnosti