Iskanje COBISS
Iskanje COBISS

ŠPORTAJMO IN BERIMO: Največji frajerji so tisti mladostniki, ki danes pridejo na kavo brez telefona

AAFE5507

“Največji frajerji so tisti mladostniki, ki danes pridejo na kavo brez telefona.” S tem stavkom je vso pozornost mladih fantov v amfiteater učilnici Srednje tehniške šole Koper pritegnila nase Tadeja Brankovič. Minule dni so bili z mladimi v Kopru Aljaž Sedej, nekdanji judoist, udeležencev olimpijskih iger leta 2008 in 2012, Mojca Rode, nekdanja slovenska tekmovalka ritmične gimnastike, večkratna nagrajenka za športnico leta pri Gimnastični zvezi Slovenije, udeleženka evropskih in svetovnih prvenstev ter univerzijad in Tadeja Brankovič, nekdanja biatlonka, štirikratna udeleženka OI ter sedaj tudi pisateljica (Peta olimpijada), ki je postala prava ambasadorka programa #športajmoinberimo.

V uvodnem nagovoru je ravnatelj Srednje tehniške šole Koper, gospod Iztok Drožina dijake popeljal v razmišljanje o tem, kaj vse je možno ko združimo šport in branje. Zaupal jim je zanimivo anekdoto iz svojega življenja: »Vi veste, da je moja žena bila plavalka. Pogosto mi je razlagala o teh treningih zjutraj, opoldne in zvečer. Jutranji je baje idealen za ponavljanje včerajšnje snovi. Kaj pa boš delal drugega, ko dve uri v vodi gledaš ploščice na dnu bazena. Ponavljaš snov v glavi in krepiš telo s plavalnimi gibi.«

Nato je oder prepustil našim gostom. Zbrane je v imenu OKS tokrat pozdravil Aljoša Sedej, judujist in prvi v Sloveniji, ki ima opravljeno izobraževanje pri Mednarodnem olimpijskem komiteju za področje varovanja športnikov.

AAFE5373 Scaled

Pogovor sta vodila Tina Škrokov in Luka Depangher iz Osrednje knjižnice Srečka Vilharja Koper, ki sta v svojih vprašanjih postavila izhodišča na podlagi članka Jerneja Piska z naslovom Platon in šport. Zanimivim mislim je prisluhnilo 63 učencev, ki niso ploskali le na začetku ali na koncu, temveč po vsakem odgovoru, ki so ga gostje podelili z njimi.

Na treningu vedno izboljšujemo svoje sposobnosti in pri tem so ključne bodrilne besede, konstruktivna kritika s katerimi popravljaš tisto, kar ti ne gre najbolje. Tako lahko samozavest gradiš ali zrušiš,” je jasno izrisala moč besed pri gradnji osebnosti mladih Mojca Rode.

»V športu je res zelo velik poudarek na mentalni pripravi. To se pokaže pri mnogih šampionih, ki jim le malo zmanjka do uspeha. In tukaj ustvariš svoj ritual mentalne priprave. Poznati moraš sebe.« Aljaž Sedej

Mojca Rode, ki je končala športno kariero v ritmični gimnastiki, je izpostavila kar nekaj vidikov, ki so specifični za to športno panogo, a hkrati prenesljivi na različna življenjska področja in tudi branje. »Otroci, ki so gibalno spretni, se počutijo bolj samozavestni tudi pri razvijanju njihovega uma.«

287075256 5114286508667926 3981042577197179212 N

Športniki so tudi tokrat povedali,  da imajo po več knjig nekje ob sebi, berejo jih različno in nekatere so njihove redne spremljevalke. Mojca je npr. izpostavila razvojno psihologijo. Tadeja pa je bila tudi tokrat jasna in neposredna: »Ne moreš biti vrhunski na najvišjem nivoju, če tvoja duša in um nista polna dobre energije. To lahko dobimo prav z branjem.«

 Mladim so podelili tri nasvete:

  1. Dajte spat in se ne uspavat z zasloni, hitreje gre to s knjigo.
  2. Tehnologijo uporabite sebi v prid.
  3. Vsako minuto gibanja brez telefona, ko je vaša naprava izklopljena, je tudi naprava vesela, da se ne segreva.

Morda je največja tišina v prostoru nastala, ko so športniki delili z njimi informacijo o tem, da jim trenerji v času tekmovanj odvzamejo telefon.  Ves tekmovalni cikel, ki lahko traja tudi tri tedne, so tako brez telefonov. »Na tem nivoju tekmovanja je res pomembno, da so športnikove misli mirne in um osredotočen. Boljša izbira kot telefon je knjiga,« bi lahko povzeli njihove misli.

 

Foto: Aleš Fevžer