50 let domoznanske dejavnosti Knjižnice Koper
S srečanja ob jubileju Oddelka za domoznanstvo in knjižno dediščino Knjižnice Koper
Četrtek, 22. maj 2025
Mestna čitalnica Knjižnice Koper
Praznovanje dediščine, znanja in skupnosti
Ob 50-letnici ustanovitve prvega domoznanskega oddelka v Sloveniji je Knjižnica Koper gostila srečanje knjižničarjev, strokovnjakov in domoznanskih navdušencev, ki so zbrani ob tej pomembni obletnici skupaj obudili pogled v preteklost, osvetlili sedanjost in začrtali prihodnost domoznanskega dela.
Direktorica Luana Malec in Aleš Bržan, župan Mestne občine Koper, sta v uvodnem nagovoru poudarila vlogo domoznanstva pri oblikovanju lokalne in nacionalne kulturne zavesti, pomen povezovanja skupnosti ter vpetost knjižnice v družbeno in vsakdanje življenje kraja. Župan je posebej izpostavil vlogo knjižnice kot aktivne kulturne in izobraževalne ustanove, ki sooblikuje zgodovinsko identiteto mesta ter s svojimi predstavitvami ozavešča širšo javnost.
Slavnostni govori: glasovi, ki so zaznamovali domoznanski prostor
Dogodek je združil in se poklonil vplivnim in zasluženim osebnostim slovenskega knjižničarstva. Prisotni so v svojih nagovorih izpostavili ključne preboje:
-
Milena Bon (NUK) je orisala zgodovinski in pravni razvoj aktov v bibliotekarstvu in vlogo osrednjih območnih knjižnic (OOK), vlogo zbiranja in ohranjanja, posredovanja znanj in dobrih praks.
-
Mira Petrovič (Ptuj) je osvetlila zgodovino kompetenčnega centra za domoznanstvo in pomen strokovne koordinacije na nacionalni ravni.
-
Polonca Kavčič (Nova Gorica) je poudarila, da naj ima domoznanska dejavnost tako bogato prihodnost kot preteklost, ter predstavila nove vloge OOK po letu 2020.
-
dr. Vlasta Stavbar (UKM) je izpostavila ustanovitev Sekcije za domoznanstvo pri ZBDS leta 1997 ter pomena povezovanja v stroki.
-
Srečko Maček (Celje) je poudaril, da so menjave političnih sistemov, zakonodaje in družbene strukture vplivale tudi na oblikovanje domoznanskih oddelkov, območnih knjižnic in razvoj prakse. Poudaril je pomen Goropevškove nagrade, nagrade za izjemne uspehe na področju domoznanstva in kulturne dediščine, ki so širšega družbenega pomena in prispevajo k napredku domoznanske dejavnosti v knjižnicah, portala Kamra, spletnega mesta, ki združuje digitalizirane vsebine s področja domoznanstva in bienalnega Dom Festa (pobudnik kolega Peter Štoka), ki povezuje vse akterje na tem področju.
- Igor Zemljič (Centralna pravosodna knjižnica) je kot zgodovinar in dolgoletni zagovornik domoznanstva poudaril dokumentalistično in hraniteljsko vlogo domoznanske službe. Kot nekdanji predsednik Sekcije specialnih knjižnic je vodil odmeven projekt predstavitve teh knjižnic, katerega vrhunec je bila razstava redkih strokovnih zakladov, katalog te razstave pa je s ponosom podaril Knjižnici Koper.
Poseben prispevek in pogled v prihodnost
mag. Peter Štoka (Knjižnica Koper) je skozi slikovni material in prikaz izbranega gradiva prikazal bogato sodelovanje knjižnice pri izdajah, ki so ključen del domoznanskega izročila. Predstavil je zgodovino koprskega oddelka, njegov nacionalni pomen in razvoj, ki je postavil temelje trajnostnega, strokovno vodenega zbiranja, ohranjanja in posredovanja lokalne kulturne dediščine.
Izpostavil je, da je domoznanstvo živ, nenehno razvijajoč se proces, ki presega meje posameznih zbirk. Ključno vlogo ima koordinirano delovanje knjižnic, ki postajajo proaktivni akterji, ne le varuhi gradiva.
Zaključek: pogled nazaj, korak naprej
Srečanje je potrdilo, da je domoznansko delo skupno nacionalno bogastvo. Njegova moč je v ljudeh, ki z znanjem, skrbjo in vizijo povezujejo lokalne zgodbe v širšo kulturno sliko.
50-letnica ni le jubilej, temveč priložnost za refleksijo, hvaležnost in zavezo, da domoznanska dejavnost ostane živ in ustvarjalen del družbenega in strokovnega tkiva.
Peter Štoka se je ob tem dogodku spomnil predhodnic, ki so neumorno sledile svojemu poslanstvu – Miše Šalamun, Vilme Krapež, Damijane Ivančič in Ljube Vrabec – in zahvalil Lauri Chersicola in Tedeju Sušlju za strokovno podporo in prepoznavnost oddelka.