Iskanje COBISS
Iskanje COBISS

Povej mi zgodbo

V Narodno in študijsko knjižnico se vračata dr. Barbara Baloh in Samanta Kobal s Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem. Obe sta Narodni dom obiskali že lansko leto, ko so se spominjali 100-letnice rojstva italijanskega pisatelja Giannija Rodarija. Takrat sta z drugimi gosti predstavili knjigo Od tu in tam, pravljični cvetnik, v kateri sta kot urednici zbrali 34 Rodarijevihzgodb in pesmi v prevodu Eveline Umek in Mirana Košute. Knjigo spremljata dve monografiji, ki sta izšli naknadno: znanstvena, v kateri so zbrani različni članki, posvečeni Rodariju in njegovemu opusu, ter strokovna z naslovom Povej mi zgodbo, monografija s podpornimi strategijami za ustvarjalno pripovedovanje.

Slednja, ki jo je navdihnilo prav Rodarijevo delo, je posvečena pripovedovanju, pisanju, ustvarjanju. Kot sta zapisali avtorici, bralci ob njenem prebiranju postanejo pripovedovalci svojih izvirnih zgodb. Kako in na kakšen način se tega prijetnega opravila lahko lotijo, pa skozi monografijo delita Nanika in Gaj, ki bralce vodita skozi čarobne svetove pripovedovanja in ustvarjanja zgodb.

Nanika in Gaj sta glavna junaka nove monografije, ki bo zagotovo prišla prav vsem, ki se želijo lotiti kreativnega pisanja in pripovedovanja zgodb. V sodelovanju z Osrednjo knjižnico Srečka Vilharja Koper bodo v Oddelku za mlade bralce (Ul. Filzi 14) obeležili slovenski kulturni praznik v četrtek, 9. februarja, ob 18. uri.

Giannija Rodarija je slovenski prostor spoznal že v 60. letih prejšnjega stoletja po zaslugi tržaške pisateljice Eveline Umek, ki je prevedla številna njegova dela in tudi Srečanje z domišljijo (1977), esej z napotki za starše, učitelje in promotorje, ki še danes velja za vademekum ustvarjalnega pripovedovanja.